Kakao dhe Mjalti – ilaçi më i shëndetshëm: Kuroni aneminë dhe përmirësoni pasqyren e gjakut!

Kakao dhe Mjalti – ilaçi më i shëndetshëm: Kuroni aneminë dhe përmirësoni pasqyren e gjakut!

Mjalti njihet si një zgjedhje e shkëlqyeshme në parandalimin e shumë sëmundjeve, ndërsa kakaoja konsiderohet si një nga ushqimet më ushqyese. Jashtëzakonisht e pasur me antioksidantë.Mjafton të themi se ka më shumë antioksidantë sesa boronicat, manaferrat acai dhe hips të trëndafila të kombinuara. Eshtë e pasur me minerale dhe hekur, prandaj renditet në radhët e para kur bëhet fjalë për aneminë.
Në kombinim me mjaltin, përdoret pluhuri, kakaoja e papërpunuar, organike është më e mira. Konsumoni një lugë çaji në mëngjes në një raport prej 1: 1.

Mund të përdoret në një masë më të vogël për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe si një parandalim.

Shkencëtarët përfshijnë kakao në të ashtuquajturën “Superfood” dhe gjithashtu pohojnë se ajo ka efekt tre herë me shume në trupin e njeriut se sa çaji jeshil ose i zi.

Kakaoja njihet si një barishte që mbron trupin nga radikalet e lira, zvogëlon stresin dhe depresionin, mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, si dhe shumë lloje të kancerit. Burim i shkëlqyeshëm hekuri!

KAKAO PER ANEMI
Pasi ka përqindjen më të lartë të hekurit dhe rekomandohet si ilaç për aneminë. Pra, nëse keni një problem me aneminë, përfshini atë në dietën tuaj.

Përzieni 1 lugë çaji pluhur kakao dhe 1 lugë çaji mjaltë për të marrë një përzierje si nutella. Konsumohet çdo mëngjes me stomak bosh.

Pasi është e pasur me hekur, vitaminë C, bakër dhe mangan – shumë e rëndësishme për aktivizimin e hekurit në trup dhe trajtimin e anemisë. Hekuri është pjesë e hemoglobinës, e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit përmes gjakut në të gjitha qelizat.

Përveç kësaj:

-ka efekt antioksidues

-ndalon sëmundjet kardiovaskulare

-përmirëson kujtesën dhe përqendrimin

-trajtimi kundër stresit dhe depresionit

-trajtimi kundër anemisë

-rregullon nivelin e kolesterolit në gjak

-rregullon nivelet e sheqerit në gjak

-ul presionin e lartë të gjakut

-përmirëson gjendjen shpirtërore (ndikon në sekretimin e endorfinës, serotoninës dhe dopaminës)

-ka efekt diuretik

-përmirëson qarkullimin

-efekt i kancerit

-ngadalëson plakjen

ushqen dhe mbron lëkurën dhe flokët

-afrodiziak

– ngre energjinë

– inkurajon humbjen e peshës, sepse përmban fibra dietike

Related Posts

Prayers for Clint Eastwood

Christina Sandera, who died at the age of 61, was Clint Eastwood’s longtime partner. The two met at Clint’s restaurant in Carmel-by-the-Sea in 2014 and quickly became…

The most beloved actor dies at 90 surrounded by family after dementia battle.

James B. Sikking, an actor, has died at the age of 90 after a long battle with dementia. Sikking died at his home in Los Angeles. He…

The Big Bang Theory star suddenly died today

Bob Newhart, an actor and comedian who was probably best known for his parts in Elf and Legally Blonde, has died at the age of 94. Bob…

Top Chef Masters star dead at 49 after freak ‘drowning accident’

Naomi Pomeroy, a chef who won awards, has died at the age of 49. Friends confirmed that the former Top Chef Masters contestant had died.The woman was…

Singer electrocuted to death at concert after he got wet from hugging fan. The video is hard to watch

A SINGER has died in a freak accident on stage after he was electrocuted during a live show. Brazilian rocker Ayres Sasaki, 35, died when a fan…

The person Donald Trump loved the most passed away today

Newscaster Lou Dobbs has died at the age of 78. Trump is sad about his death and calls him an “incredible talent.” It was well known that…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *