80 % e njerëzve kan probleme me gazrat në stomak..? Vaji i këtij bari mund t’ju ​​shpëtojë

80 % e njerëzve kan probleme me gazrat në stomak..? Vaji i këtij bari mund t’ju ​​shpëtojë
Bëni vaj me këtë bar që do t’ju shpëtojë nga problemet me gazin në stomak: Vaj kopër / Foeniculum vulgare. Vaji i kamomilit përdoret në industrinë farmaceutike por edhe në mjekësinë popullore si mjet kundër fryrjes së barkut.
Përdoret gjithashtu për të stimuluar tretjen, për të hequr qafe mukusin, për të stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit, për të shpëlarë sytë e përflakur, si dhe për fasha kozmetike. Përmban vajra esenciale, vitamina C dhe E, si dhe kalium. Promovon tretjen e mirë dhe qetëson sistemin nervor.

Eshtë e njohur për aftësinë e saj për të lëshuar gazra. Farat e kësaj bime veprojnë kundër spazmave dhe lehtësojnë ngërçet e stomakut. Shtë një burim i pasur i kaliumit, prandaj ka një efekt të mirë në shëndetin e zemrës. Për njerëzit që pëlqejnë dietën tipike perëndimore, shtimi i kamomilit në dietën e tyre mund të zvogëlojë presionin e lartë të gj.akut.

Related Posts

Prayers for Clint Eastwood

Christina Sandera, who died at the age of 61, was Clint Eastwood’s longtime partner. The two met at Clint’s restaurant in Carmel-by-the-Sea in 2014 and quickly became…

The most beloved actor dies at 90 surrounded by family after dementia battle.

James B. Sikking, an actor, has died at the age of 90 after a long battle with dementia. Sikking died at his home in Los Angeles. He…

The Big Bang Theory star suddenly died today

Bob Newhart, an actor and comedian who was probably best known for his parts in Elf and Legally Blonde, has died at the age of 94. Bob…

Top Chef Masters star dead at 49 after freak ‘drowning accident’

Naomi Pomeroy, a chef who won awards, has died at the age of 49. Friends confirmed that the former Top Chef Masters contestant had died.The woman was…

Singer electrocuted to death at concert after he got wet from hugging fan. The video is hard to watch

A SINGER has died in a freak accident on stage after he was electrocuted during a live show. Brazilian rocker Ayres Sasaki, 35, died when a fan…

The person Donald Trump loved the most passed away today

Newscaster Lou Dobbs has died at the age of 78. Trump is sad about his death and calls him an “incredible talent.” It was well known that…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *